Druhy chovaných želv
Testudo hermanni - želva zelenavá
Patří mezi nejčastěji chované želvy v zajetí. Jsou to želvičky vhodné i pro začátečníky a i ty co nemají možnost umístit je do venkovního výběhu. Samice dorůstá velikosti okolo 20 cm, samci jsou menší - asi 17 cm. Jedinci jsou poměrně akční a ocení možnost procházení se po výběhu.
Krmení - adultní samice Toto chování lze pozorovat u samic před snůškou
Dvouleté mládě na pastvě :-) Želvátka testudo hermani, marginata a graeca nar. 8/2011
Snášící samice Koupání čerstvých želviček
Další fotografie želv zelenavých - Testudo hermanni naleznete zde
Testudo marginata - želva vroubená
Tyto odolné želvy dorůstají větší velikosti než Testudo hermanni. Doporučujeme je tedy chovatelům, kteří mají možnost venkovního výběhu. Naše větší samice váží 2,8 g a měří přes 30 cm a stále ještě pomalu roste. Způsob chovu se nijak neliší od odstatních želv rodu testudo a jedinci i přes svoji rozměrnost nemají veliké nároky na venkovní prostor. Ba naopak poloviční želva zelenavá dokáže využít celou plochu výběhu, želva vroubená se spíše drží na jednom místě.
Dospělí jedinci Snůška
Líhnoucí se marginátka Tříměsíční mláďě
tříměsíční marginátka vlevo
další fotografie želv vroubených
Testudo graeca - želva žlutohnědá
Naše "greky" jsou větší než želva zelenavá, dosahují zhruba jejich dvojnásobných rozměrů a hmotnosti. Proto je doporučujeme spíše chovatelům s možností venkovního výběhu. Nároky na chov mají obdobné jako předchozí želvy rodu testudo.
Dospělá samice Gábina :-)
Mládě staré 15 měsíců A s tříměsíčním sourozencem :-)
Kinixys belliana noguey- želva kloubnatá
Není úplně běžně chovanou v našich domácnostech. Jedná se o teplomilný nezimující africký druh. V našem chovu se nacházeli dva samci a pořídili jsme k nim tři adultní samice. V říjnu 2012 byla, po ukončení karanteny samic, vytvořena chovná skupina 2, 3. Zdá se, že se jedinci vzájemně snáší poměrně dobře, samci se pokouší samice pářit. Doufáme že se do budoucna podaří odchovat želvátka i od těchto bezesporu zajímavých želv.
Tyto želvy jsou vybaveny velmi ostrými čelistmi, protože do jejich jídelníčku krom zeleného lupení,zeleniny,hub a ovoce patří i hmyz, popř.myší holátko.
Astrochelys (Geochelone) radiata - želva paprsčitá
Patří bezesporu mezi nejatraktivnější suchozemské želvy :-) V našem chovu se nachází čtyři jedinci, jedná se zatím o mláďata, tudíž tyto želvy neodchováváme. Radiátky jsou nezimující druh, v zimě jsou tudíž umístěny v teráriu, přes léto mohou čas trávit celodenně ve venkovním výběhu.
Zakoupené mládě cca 14 dní staré
Astrochelys radita - foto - XI/2012- věk 2,5 roku, hmotnost 130 - až 280 g
Emys orbicularis -želva bahenní
Jediné vodních želvy, který jsme se rozhodli chovat :-) Jedná se totiž o jediný původní druh želvy, který se přirozeně vyskytoval a nyní opět vyskytuje na území naší republiky.
V chovu zatím mladí jedinci, tudíž je bohužel zatím neodchováváme.
foto z roku 2012
Želvy bahenní v ZOO Praha